Golemovo oko

23. dubna 2007 v 11:44 | Elfrída
Jonathan Stroud
Bartimaeova trilogie Golemovo oko
"Skvělá trilogie, vyprávěná džinem Bartimaem, o jeho osudech, věčinou spojených s namyšleným čarodějnickým učněm Nathanielem. Bartimaeus má skvělé komentáře plné ironie a sarkasmu na všechno, co Nathaniel udělá a jeho smysl pro humor je výjimečný. Pokud se chcete pobavi, tato kniha rozhodně stojí za přečtení, stejně jako Amulet Samarkandu, jež této předchází."
Elfrída
Já, rabi Jehuda Loew ben Bezalel, těmito slovy dle pravdy vpisuji, kterak sobě zhotoviti věrného služebníka, němého a silného převelice, odolného vůči démonům ohně a vzduchu…
'…Chlapec zvrátil hlavu dozadu; vznesl se do vzduchu a zpětný ráz energie s ním mrštil o zeď. S truchlivým zaduněním se svezl na zem.
Zůstal bezvládně ležet; jazyk mu visel z úst a hůl mu vypadla z ruky.
"Vida." Bartimaeus vědoucně pokýval hlavou. "Nezvládnul ji. Já si to hned myslel."
"Kitty!" Jakub už popostoupil o pořádný kus dál a zuřivě na ni mával. "Pojď, dokud je čas."
Obrovská hliněná postava se opět rozvážnými, pravidelnými kroky vydala směrem k nehybnému mágovi. Kitty nerozhodně vykročila za Jakubem, ale pak se obrátila zpátky k Bartimaeovi.
"Co přijde teď?"
"Teď? Po tý chybce, kterou můj pán udělal? To je jednoduchý. Vy utečete. Golem Mandraka zabije, sebere hůl a odnese ji mágovi, který číhá za tím okem."
"A ty? Ty mu nepomůžeš?"
"Proti golemovi jsem bezmocný. Už jsem to jednou zkoušel. A kromě toho, když jste před chvílí prchali, můj pán zrušil všechny svoje dřívější rozkazy - který čistě náhodou zahrnovaly moji povinnost ho chránit. Jestli Mandrake zemře, budu volný. Rozhodně není v mým zájmu tomu pitomci pomáhat."
Golem už dorazil k limuzíně a blížil se k řidičově mrtvole. Kitty se zase podíval na Mandraka, ležícího v bezvědomí u zdi. Kousla se do rtu a odvrátila se.
"Víš, já většinu času nemám žádnou svobodnou vůli," dodal démon za ní hlasitě. "Takže když už ji jednou mám, stěží ode mě můžeš čekat, že budu jednat tak, aby mi to uškodilo. Proto jsem taky nadřazený zmateným, nelogickým smrtelníkům jako ty. Týhle vlastnosti se říká zdravý rozum. A vůbec, zmizte už," dodal. "Tvoje odolnost vůbec nemusí proti golemovi fungovat. Je osvěžující vidět, že pro jednou děláš přesně to, co bych udělal já, a koukáš se ztratit, dokud je čas."
Kitty prudce vydechla a udělala ještě pár kroků. Znovu se otočila přes rameno. "Mandrake by mi nepomohl," řekla.
"Přesně tak. Jsi chytrá holka. Vypadni a nech ho umřít."
Podívala se na golema. "Je moc velký. Nikdy bych ho nedokázala porazit."
"Zvlášť potom, co se dostane za tu limuzínu."
"K čertu s tím," Kitty se rozběhla- ne však k ohromenému Jakubovi, ale přes dláždění k dusajícímu obrovi…'
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Faqy Faqy | Web | 3. května 2007 v 19:23 | Reagovat

četla jsi už i Ptolemaitovu bránu?Já Bartimaeovu triologii přímo miluji...taky se o ni pokouším na svém blogu něco udělat ale je to nic moc=)

2 Elfrída Elfrída | 11. května 2007 v 10:58 | Reagovat

Bohužel, já čerpám knížky z naší městské knihovny a tam jsem Ptolemaiovu bránu ještě nepotkala. Bartimaeus je skvělej.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama